postheadericon Medycyna chińska

Medycyna chińska to nie tylko szeroka dziedzina wiedzy, ale także tradycja, która liczy pokaźne 3 tysiące lat. Przez cały ten czas poszczególne techniki są nie tylko poszerzane, ale także przede wszystkim modyfikowane i przekształcane. W ten sposób udało się wygenerować naprawdę wiele zabiegów, które stosuje się nie tylko w krajach azjatyckich. Z akupunkturą, akupresurą i ziołolecznictwem spotkać się można również w Europie, czy Stanach Zjednoczonych. Popularność medycyny chińskiej świadczy nie tylko o ciekawym charakterze jej nauk, ale przede wszystkim i skuteczności.

Założenia medycyny w wydaniu chińskim są o tyle interesujące, że jej zdaniem za stan zdrowia nie odpowiadają poszczególne organy, a organizm jako całość. W ten sposób życie wyzbyte z chorób osiągnąć można tylko w przypadku, w którym zadba się o zbalansowaną dietę, odpowiednią dawkę ruchu i właściwe rozprowadzanie życiodajnych sił. Ostatni element jest jednym z ważniejszych. Medycyna chińska wierzy bowiem w silne zakorzenienie lecznictwa w filozofii. Bezwzględnym skutkiem takich założeń jest przede wszystkim specyficzny sposób leczenia. Mianowicie osobie chorej nie proponuje się kuracji skierowanej wyłącznie do słabego organu, ale całego ciała.

Bardzo ważna rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu przypisywana jest krążeniu krwi. Nie dość, że układ ten zajmuje się rozprowadzaniem wszystkich, potrzebnych mikroelementów, to jeszcze wszelakie problemy zdrowotne odbijają się na jego prawidłowym funkcjonowaniu. Dlatego jedną z technik diagnostycznych jest monitorowanie pulsu.

W Europie, czy Stanach Zjednoczonych medycyna chińska nie do końca traktowana jest jako sposób na leczenie chorób. Mieszkańcy tych kontynentów traktują chociażby zabiegi akupunktury raczej w kategorii odzyskiwania spokoju ducha i sposób na relaks. Całkowicie inaczej sytuacja wygląda w Chińskiej Republice Ludowej. Tam z racji na wyraźne zakorzenienie historyczne medycyna niekonwencjonalna jest traktowana z bardzo wysokim priorytetem. Bardzo często stawia się ją wręcz na równi z medycyną konwencjonalną.