postheadericon Medycyna alternatywna

Ponieważ żyjemy w czasach szybkiego obiegu informacji, każdy z nas powinien mieć chociaż raz w życiu styczność z pojęciem medycyny alternatywnej. Mimo iż na ogół przekaz medialny na jej temat nie jest do końca pozytywny, nie ma się co zrażać. To, że z danymi technikami nie można się spotkać w państwowych ośrodkach zdrowia, nie musi automatycznie ich dyskredytować. Nie ma się co zrażać z jeszcze jednej przyczyny. Medycyna wschodu w ostatnich latach zaczęła drastycznie rozwijać wpływy. Można się z nią spotkać praktycznie w całym kraju. Co zatem powinniśmy wiedzieć o tej dziedzinie lecznictwa?

Podstawowym kryterium odrzucenia niemalże wszystkich założeń medycyny naturalnej okazał się brak badań naukowych. Sformalizowany świat twierdzi bowiem, że nie istnieją żadne zjawiska, których nie można sprawdzić na drodze badawczej w laboratorium. Myślenie na pierwszy rzut oka może się wydawać właściwe, jednak medycyna konwencjonalna sama sobie zaprzecza. Odrzucana jest bowiem radiestezja, a jednocześnie wykorzystuje się podstawy aromaterapii, homeopatii, akupresury, czy nawet leki naturalne. Sytuacji takiej raczej nie da się nazwać konsekwentnym postępowaniem.

Oczywiście zamiast upierać się przy skuteczności niesprawdzonych naukowo metod, łatwiej byłoby się wziąć za badania. Należy sobie jednak zdać sprawę z tego, że proces sprawdzania każdego elementu terapii może być potwornie drogi i czasochłonny. Ponieważ jednak ośrodki medycyny niekonwencjonalnej są na ogół małe i rozsiane po całym świecie, nie jest ich stać na prowadzenie jakichkolwiek badań. Tym bardziej, że nie mogłoby być mowy o nawet małej pomocy finansowej ze strony rządów państw, czy organizacji międzynarodowych.

Ponadto należy bezwzględnie pamiętać o tym, że medycyna naturalna nie jest wynalazkiem nowoczesnym. Niektóre z jej nauk kształtowały się nawet trzy tysiące lat wstecz. W ten sposób tradycja zabiegów Wschodu może sięgać o wiele głębiej w historię, niż wszystkie podstawy medycyny konwencjonalnej.