postheadericon Homeopatia

Bardzo często w obecnej rzeczywistości pojawia się wyraz homeopatia. Atakuje on każdego z nas z telewizji, radia, a nawet Internetu. Mimo iż bardzo często posługujemy się nim, nie do końca możemy znać znaczenie tego określenia. Wyraz homeopatia powstał ze złożenia greckich wyrażeń homois – podobny i pathos – cierpienie. Nadal jednak może to nic nie wyjaśniać. Jaka jest zatem istota tej metody leczenia?

Pierwsze spostrzeżenia na temat homeopatii wyraził w swoich przemyśleniach Hipokrates. Starożytny myśliciel i naukowiec zaobserwował, że substancja, która powoduje chorobę w zdrowym organizmie, może znacznie zredukować objawy w organizmie posiadającym dane schorzenie. Kolejne prace nad zjawiskiem podjął niemiecki lekarz. Samuel Hahnemann przez wiele lat badał homeopatię. Nie były to jednak trudy zmarnowane, bowiem ostatecznie udało mu się wypracować teorię naukową oraz metodę leczenia. W myśleniu zarówno Hipokratesa, jak i niemieckiego lekarza być może i są jakieś luki metodyczne, nie można jednak zapomnieć, że stworzone przez nich podwaliny stosowane są w medycynie tradycyjnej do dni dzisiejszego.

W obecnych czasach homeopatia kieruje się trzema, podstawowymi zasadami. Przede wszystkim priorytetem staje się podobieństwo. Aby móc zwalczyć chorobę, bądź zredukować reakcję bólową, stosować należy preparaty niemalże identyczne do tych, które stan spowodowały. Poza tym podczas leczenia trzeba pamiętać o dynamizowaniu i podawaniu środka pojedynczego. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie powinno się mieszać preparatów, bowiem może to spowodować niepożądany efekt oraz koniecznie trzeba dynamicznie reagować na poszerzające się objawy. Tylko przy zachowaniu wszystkich zasad leczenie homeopatyczne może odnieść wystarczający efekt.

Oczywiście znajdzie się na tym świecie wielu ludzi, którzy oskarżą homeopatię o szarlataństwo, czy brak zakorzenienia naukowego. Będą oni jednak w bardzo głębokim błędzie. Zasada leczenia podobnego podobnym stosowana jest chociażby w alergologii, czy podczas opracowywania licznych leków. Każdy powinien wiedzieć, że szczepionka odczulająca, składa się z substancji, które powodują reakcję w organizmie. Poza tym na potwierdzenie skuteczności homeopatii przytoczyć można prosty przykład. Posmarowanie jadem pszczelim miejsca, w które użądli pszczoła powoduje, że redukowany jest obrzęk oraz ból.