postheadericon Aromaterapia

Termin aromaterapia wcale nie jest wynalazkiem starym. Pojęcie to zostało stworzone przez Francuza – Rene-Maurice Gatefosse, który zajmował się badaniem wpływu olejków eterycznych na ludzki organizm. Oczywiście ukształtowanie się samego terminu nie oznacza, że nauka wcześniej nie była stosowana. Pierwsze wzmianki na temat leczenia aromatami odnaleźć można około 3-tysięcznego r. p.n.e. Ludy sumeryjskie wykorzystywały receptury mieszanek roślinnych, które w dużej mierze składały się chociażby z tymianku, czy mirty.

Aromaterapia ma bardzo wiele wspólnych założeń z medycyną Wschodu. Jej zdaniem pacjenta nie można dzielić na organy, a należy traktować jako spójną całość. W związku z tym zabiegi wykonywane w ramach tej nauki mają na celu odzyskanie przez organizm równowagi oraz zainicjowanie działania naturalnych sił odpornościowych. Dzięki temu poprawia się ogólny stan ciała ludzkiego i może ono w bardziej zorganizowany sposób walczyć z chorobą. Nie ma się zatem co dziwić, że specjaliści otwarcie mówią o sytuacji, w której leczenie konkretnego schorzenia jest jedynie skutkiem ubocznym aromaterapii.

Dzisiejsza ludzkość jest w niezwykłym stopniu zainteresowana leczniczymi metodami Wschodu i naukami pokrewnymi. Nie ma się zatem co dziwić, że aromaterapia bardzo dynamicznie rozwija się praktycznie na całym świecie. Niemalże w każdym mieście spotkać można salon, w którym klientom proponuje się zabiegi z użyciem olejków eterycznych i innych substancji czynnych biologicznie. Jeżeli chodzi o sposób ich wykonywania, to najczęściej stosuje się metodę wziewną lub wchłanianie przez skórę. Szczególnie relaksujące są oczywiście zabiegi dostarczające aromatów przez skórę. Polegają one bowiem na masażu, kąpieli lub kompresach.

Mimo iż aromaterapia ma zapewnić jedynie równowagę i wzrost naturalnych sił organizmu, medycyna konwencjonalna zobaczyła w niej szansę na nowatorską metodę leczniczą. Okazuje się bowiem, że właściwości olejków eterycznych mogą się stać idealnym wsparciem terapii antybiotykowej. W ten sposób przyniesie ona lepszy i szybszy skutek. Gdy tylko fakt ten został odkryty, praktycznie od razu w jego kierunku ruszyły prace badawcze.