postheadericon Akupresura

Wschodnie metody leczenia składają się nie tylko z wcześniej wspomnianej akupunktury. Zaliczyć do nich można także homeopatię, czy akupresurę. Jeżeli chodzi o ostatnią technikę, to specjaliści oceniają, że pierwsze jej formy mogły powstać nawet 3 tysiące lat temu. Przez potężną część historii ludzkości nauka nie tylko rozszerzała się, ale również uzyskała naprawdę dużą liczbę zwolenników. W związku z tym można się z nią spotkać w krajach Wschodu, Europie oraz praktycznie całych Stanach Zjednoczonych.

Podstawą zabiegu akupresury jest dotyk. Może on przyjąć formę głaskania, uciskania, czy też opukiwania. Z uwagi na sposoby oddziaływania na organizm, nauka często nazywana jest miękką wersją akupunktury. Oczywiście nie można wybrać dowolnego miejsca na ciele, a dotykane punkty muszą zostać precyzyjnie wybrane. Osoba wykonująca zabieg musi mieć zatem wiedzę na temat ośrodków energetycznych oraz linii energetycznych znajdujących się w ludzkim organizmie.

Podstawowa konwencja wyznawana w przypadku akupresury nosi nazwę chińskiej. W jej przypadku dotyk ma za zadanie pobudzanie i odblokowywanie dwóch energii krążących w ludzkim ustroju. Zrównoważenie yin i yang ma spowodować, że organizm odzyska równowagę i tym samym łatwo wyzbędzie się jednostek chorobowych. Równie popularna w dzisiejszych czasach konwencja nosi nazwę zachodniej. Podczas takich zabiegów uciski pobudzają obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Dzięki temu powstają silne impulsy, które przechodzą przez korę mózgową i ostatecznie trafiają do wybranego narządu. Oddziaływanie takie jest w stanie przede wszystkim niwelować uczucie bólu. W wielu przypadkach może jednak sprawić także, że dany organ będzie bardziej wydolny.

Akupresura może jednak nieść ze sobą pewne zagrożenia. Tak jak w przypadku leków, należy uważać przede wszystkim na nadmierne lub nieumiejętne jej stosowanie. W przeciwnym razie mogą się pojawić liczne skutki uboczne. Najczęściej jednak występują one u osób szczególnie wrażliwych na zabiegi i przyjmują formę biegunki, wymiotów, czy nawet kołatania serca.